Zobowiązanie podatkowe dla emerytów w Niemczech

05 lut

Zobowiązanie podatkowe dla emerytów w Niemczech

W przyszłym roku, według Federalnego Ministerstwa Finansów, około 48. 000 emerytów ma po raz pierwszy podlegać opodatkowaniu. Wynika to z prognozowanego w przyszłym roku wzrostu emerytur o 3,2 procent w zachodnich Niemczech i 3,9 procent w nowych krajach związkowych.

W wyniku tego wzrostu wiele osób na emeryturze po raz pierwszy przekracza nieopodatkowane minimum socjalne i musi złożyć zeznanie podatkowe.

Część emerytury podlegająca opodatkowaniu zależy od momentu przejścia na emeryturę. Do końca 2004 r. obowiązywała wartość 50 procent, ponieważ od tego czasu część podlegająca opodatkowaniu wzrasta z roku na rok. Ci, którzy przeszli na emeryturę w 2018 r. , płacą podatek już od 76% swoich emerytur.

Oznacza to, że już w przypadku miesięcznej emerytury w wysokości 1.132 euro brutto mają miejsce obciążenia podatkowe, jeśli nie można odliczyć żadnych znaczących odliczeń. W przyszłym roku część podlegająca opodatkowaniu wzrośnie do 78 procent, a od 2040 roku emerytury będą podlegały pełnemu opodatkowaniu.

Wskazówka: Instytucje zabezpieczenia społecznego automatycznie zgłaszają wypłaty emerytur do urzędów skarbowych – dzięki czemu i tak nie można ukryć swoich dochodów emerytalnych. Jednak obowiązek złożenia zeznania podatkowego nie oznacza, że w końcu trzeba zapłacić podatek. Emeryci i renciści mogą zrekompensować wiele wydatków – na przykład własny wkład do ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego i opieki długoterminowej (w tym temacie warto przeczytać: Emeryci mogą odliczyć w Niemczech od podatku leki, protezy, aparaty słuchowe i wiele więcej!).

 

https://dojczland.info/podatki-w-niemczech/

Napisz komentarz

small_c_popup.png

Zostaw telefon oddzwonimy

Realizacja: ROAN24