Spółka GMBH

07 sty

Spółka GMBH

W momencie, gdy nasza firma dobrze prosperuje, a jej obroty się zwiększają, zastanawiamy się nad założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH). W tym artykule dowiesz się, jakie są procedury zakładania tego rodzaju działalności, a także czy jest ona opłacalna dla wszystkich. 

 

ATRAKCYJNA DLA KONTRAHENTA

Wiele osób zakłada albo ma zamiar założyć spółkę GMBH, nie mając wystarczającej wiedzy na temat tego konkretnego rodzaju działalności. Spółka ta bardzo dobrze wygląda wśród kontrahentów, czyli przyszłych współpracowników. Wszystko to przez fakt, że posiada ona niezwykle wysoki próg wejścia – 25.000 euro.  Wybierając spółkę GMBH, przedsiębiorcy często nie zastanawiają się nad tym, jakie koszty poniosą zakładając i prowadząc taką działalność. Warto jest dobrze przemyśleć opcję, jaką jest spółka GMBH i stwierdzić, czy rzeczywiście taka forma działalności jest nam potrzebna. 

 

OGRANICZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

Jednym z czynników, który zachęca przedsiębiorców do otwierania tego rodzaju spółek, jest ograniczenie odpowiedzialności do wysokości kapitału spółki, czyli 25 000 euro przyjmując ten najniższy. Nie jest to jednak zasada, która zawsze się sprawdza. Jeżeli spółka będzie miała jakiekolwiek problemy finansowe oraz będzie je widzieć, ale nie rozpocznie działań mających na celu zaniechanie upadkowi spółki i tak może zostać ona pociągnięta do odpowiedzialności z Waszego prywatnego majątku. 

Wybronić się jesteście w stanie jedynie w momencie, gdy zgłosicie upadłość. Niezwykle istotne jest, aby taki problem rozwiązać w odpowiednim momencie. Przeciąganie takowej sytuacji oraz pochłonięcie się w długach zostanie odebrane negatywnie przez państwo. 

 

SPÓŁKA GMBH – KUPIĆ CZY OTWORZYĆ?

Decydując się na spółkę GMBH, możemy ją otworzyć, co jest bardzo czasochłonne i kosztowne lub kupić gotową działalność. W przypadku gdy zdecydujemy się zakupić gotową spółkę, jest to niezwykła oszczędność czasu oraz wygoda jednak opcja ta posiada również swoje minusy. Nie jest to najbezpieczniejszy wariant zwłaszcza dla osób, które nie mają zbyt dużego pojęcia na tej płaszczyźnie.  

Osoba, która nie zna się na tego rodzaju transakcjach, może spotkać się z różnego rodzaju oszustami, np. kupić zadłużoną spółkę. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby tak ważnego wyboru dokonywać jedynie po konsultacji ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy z pewnością dobrze sprawdzą całą dokumentację i upewnią się, że wszystko jest tak, jak być powinno. Ogromną zaletą kupowania istniejącej spółki jest przede wszystkim oszczędność czasu i tzw. ,,papierkowej roboty’’, można zakupić również działalność z dobrą historią kredytową, która pomoże w uzyskaniu finansowania w przyszłości. 

 

 ZAKŁADANIE SPÓŁKI GMBH – KAPITAŁ 

W momencie, gdy otwieramy spółkę, musimy liczyć się z wysokim kapitałem zakładowym, który wynosi minimum 25 000 euro. Jest to dosyć wysoki próg wejścia, w związku z czym nie każdego stać będzie na takie rozwiązanie. Jeżeli posiadamy gotówkę, możemy wpłacić do spółki jedynie połowę kwoty, czyli 12 500 euro, nie mniej jednak odpowiadamy do wysokości całego minimalnego kapitału, który wynosi jak już wspomniałam 25.000 €.

 

KOSZTY SPÓŁKI GMBH

Niestety otwarcie spółki GMBH wiąże się ze sporymi kosztami, o których mnóstwo przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy podczas jej zakładania. Otwarcie spółki wiąże się z wizytą u notariusza. (Na termin u notariusza w większych miastach trzeba czekać nawet miesiąc) Za jego usługę trzeba będzie zapłacić ok. 500 euro od każdego udziałowca. Każda spółka musi być również wpisana do handelsregister. Jest to koszt w granicach 150 euro. Sporządzenie ewentualnego bilansu przez doradcę lub biuro podatkowe to również kwota w okolicach 500 euro. Nie zapominajmy również o zameldowaniu firmy – koszt usługi to ok. 30 euro. Każda spółka ma obowiązek posiadać doradcę podatkowego. Koszty ich usług zawarte są w specjalnych tabelach. Im więcej zarabiasz, tym więcej płacisz takiemu doradcy. Warto wziąć pod uwagę również koszty wszelkich tłumaczeń. Jedna kartka przysięgłego tłumaczenia uwierzytelnionego to koszt ok. 50 euro. Dodatkowym kosztem, o którym raczej się nie mówi, jest konto bankowe, w zależności od wybranego pakietu, ilości transakcji oraz banku jest to między 6 euro do nawet 150 euro miesięcznie.

 

CZY ZAŁOŻENIE SPÓŁKI JEST CZASOCHŁONNE?

Jeśli zdecydujecie się na samodzielne zakładanie spółki, przygotujcie się na 3-4 miesiące oczekiwań i załatwiania formalności. Pierwszym, niezbędnym krokiem jest udanie się do notariusza i dostarczenie mu niezbędnych dokumentów, aby ten mógł sporządzić umowę spółki z udziałowcami. Warto uwzględnić również tłumacza i całkiem spory czas oczekiwania na dwie wcześniej wymienione usługi. Ponadto musimy pamiętać, że posiadając już umowę spółki należy otworzyć konto firmowe w banku i uiścić kapitał początkowy. Z dokumentem potwierdzającym wpłatę musimy wrócić do notariusza, aby dokonał wpisu do Handelsregister i finalnie otworzył Nam spółkę. Na koniec należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego, aby otrzymać Steuernummer. Cały proces nie należy do najprostszych. 

Napisz komentarz

small_c_popup.png

Zostaw telefon oddzwonimy

Realizacja: ROAN24