Jak uzyskać wyższy zwrot będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę?

03 gru

Jak uzyskać wyższy zwrot będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę?

Jak uzyskać wyższy zwrot będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę?

 

1. Przejazdy do pracy

Koszt w postaci przejazdów do pracy liczymy w kilometrach. Przysługuje nam 30 centów za przejechany kilometr, a po 20 kilometrze stawka zwiększa się do 35 centów. Aby obliczyć całkowity koszt, sumujemy ilość przejechanych kilometrów każdego dnia. 

 

2. Diety

W Niemczech od 2020 roku diety wynoszą 14 €, gdy przebywasz poza miejscem pracy ponad 8 godzin oraz 24 €, gdy czas ten wynosi więcej niż 24 godziny liczone od północy do północy. Nie każdy z pracodawców wie o nowych przepisach i możliwe, że odejmuje stare diety – 12 € i 24 €. Możecie sobie tę różnicę wyrównać w rozliczeniu podatkowym. 

 

3. Ubrania robocze i sprzęty

Wszelkie akcesoria, sprzęty oraz ubrania potrzebne do pracy również można odliczyć od podatku, jednak pracodawca musi nam poświadczyć, że kupiliśmy je z własnych środków. Ubrania, które chcemy odliczyć od podatku, muszą być zakupione w specjalnych sklepach z odzieżą roboczą (na fakturę).

 

4. Betriebskostenabrechnung — koszty eksploatacji mieszkania. 

Każdy, kto wynajmuje mieszkanie, dostaje roczne rozliczenie kosztów takich jak sprzątanie klatki schodowej itp. i możemy się z nich rozliczyć. Możemy odzyskać 20% tych kosztów (maksymalnie do 4000€ w roku) od Urzędu Skarbowego. 

 

5. Wszelkie ,,przyziemne koszty’’

Możemy również odliczyć koszty takie jak doradca podatkowy, znaczki oraz koszty poszukiwania pracy. W sytuacji, gdy musicie dojechać do nowego miejsca pracy lub kupiliście teczkę na dokumenty rzeczy te również możemy odliczyć.  

 

6. Samochód

Jeśli chodzi o zakup auta, to niestety nie możemy odliczyć tego kosztu, ponieważ posiadamy zwrot za przejechane kilometry, natomiast w sytuacji, gdy pokonujemy duże odległości, a auto jest w ten sposób dosyć mocno eksploatowane i zepsuje nam się silnik, to wtedy koszty jego naprawy możemy ująć w rozliczeniu rocznym. 

Jeżeli samochód podczas drogi do pracy ulegnie wypadkowi i poniesiemy koszty związane z tym wypadkiem lub ktoś ukradnie nam samochód w miejscu pracy, również możemy je odliczyć od podatku. 

 

7. Kursy językowe

Uczulam na fakt, że jesteśmy w Niemczech, więc naszym językiem urzędowym jest język niemiecki i niestety Niemcy nie biorą pod uwagę tego języka przy zwrocie kosztów. W momencie, gdy w pracy musimy posługiwać się językiem np. angielskim lub włoskim i kupimy kurs, możemy zawrzeć te koszty w rozliczeniu rocznym. 

 

8. Koszty ,,rodzinne”

Możemy wziąć pod uwagę również koszty za szkołę oraz opiekę nad dziećmi, jednak tylko do wysokości 30% całej kwoty. Niestety nie można odliczyć alimentów na dzieci, ponieważ przysługuje nam Kindergeld, ale alimenty na byłą żonę lub męża oczywiście możemy wrzucić w koszty. 

 

9. Usługi domowe

Możemy wrzucić w koszty również usługę domową. Np. w mieszkaniu właśnie remontowana jest łazienka. Rozliczyć można jedynie pracę danego człowieka usługę. Na fakturze musi być jasno wyszczególnione, ile kosztowała usługa a ile materiały, ponieważ odliczyć możemy jedynie ,,robociznę’’. 

 

Niezwykle istotne jest, aby taką fakturę zapłacić przelewem, ponieważ zapłacona gotówką nie jest uznawana przez Urząd Skarbowy. Usługę tą możecie rozliczyć do 20 000 €  w roku i 20% możecie odzyskać, czyli 4000 € to jest maksimum. 

Napisz komentarz

small_c_popup.png

Zostaw telefon oddzwonimy

Realizacja: ROAN24