Rozliczenie podatkowe

10 gru

Rozliczenie podatkowe

Temat rozliczania podatku w Niemczech to niezwykle ważna kwestia dotycząca zarówno osób zatrudnionych na umowę o pracę, jak i każdego przedsiębiorcy. Kto musi się rozliczać z podatku, a kto jest z niego zwolniony? W tym artykule dowiesz się, czy jesteś zobowiązany oddać roczne rozliczenie podatku dochodowego.

 

 • Pierwsza klasa podatkowa

Często możemy usłyszeć mylne informacje mówiące o tym, że pierwsza klasa podatkowa nie musi się rozliczać. Po części jest to prawda, jednak, aby tak było trzeba spełnić kilka warunków:

 • praca na podstawie umowy o pracę
 • przepracowany cały rok u jednego pracodawcy
 • nie pobierane były żadne świadczenia socjalne.

 

Jeśli powyższe warunki nie zostały spełnione, wówczas należy rozliczyć się przed Urzędem Skarbowym. 

Pamiętaj! Nie musisz płacić podatku za świadczenia socjalne, jednak podlegają one progresji podatkowej, co oznacza, że dodają nam się do dochodu, przez co płacimy wyższą stopę procentową podatku dochodowego. 

 

 • Druga klasa podatkowa

Druga klasa podatkowa odpowiada za samotnych rodziców z dziećmi. Jest ona niezwykle korzystna, ponieważ dostają dużą ulgę podatkową. Aby ją otrzymać, należy spełnić kilka warunków, dlatego właśnie ta grupa musi rozliczać się co roku. 

Urząd Skarbowy musi przeanalizować sprawę i stwierdzić, czy przysługuje m.in. ulga w rozliczeniu podatkowym. Instytucja ta zwraca uwagę na:

 • to, czy w gospodarstwie mieszka tylko rodzic i dziecko, czy ktoś się wprowadził/zameldował i tworzy gospodarstwo
 • to, czy dziecko nie ukończyło 18 roku życia, a jeśli skończyło, czy dalej się uczy.

 

 • Trzecia klasa podatkowa

Przy trzeciej klasie podatkowej należy się rozliczyć w przypadku, gdy druga połówka pracuje i posiada piątą klasę podatkową. Jest to istotne, ponieważ Urząd Skarbowy musi wiedzieć, czy przedpłaty są dobrze ułożone oraz, czy przysługuje 3 i 5, a nie 5 i 3 (odwrotna sytuacja). 

Jeżeli jesteś na 3 klasie podatkowej a Twój małżonek lub małżonka znajduje się w Polsce z rodziną i nie pracuje, to masz prawo do podwójnej ulgi podatkowej, natomiast jeśli pracuje i mało tego zarabia dużo, to jest to problem, ponieważ nastąpi dopłata do podatku. Urząd Skarbowy zweryfikuje to przy rozliczeniu podatkowym. 

 

 • Czwarta klasa podatkowa

Mówi się, że 4 klasa podatkowa również nie musi się rozliczać. Jest jednak pewna ewentualność, w momencie, gdy klasa jest niesłusznie zasądzona. 

Gdy wraz z drugą połówką posiadacie klasę 4, mówimy o tym, że macie takie same, lub bardzo podobne dochody. W momencie, gdy coś wydarzy się w ciągu roku, np. żona straci pracę na pół roku, a wy nadal jesteście obydwoje na 4 klasie podatkowej, oznacza to, że przedpłaty na podatek dochodowy naliczane są niesłusznie i może się okazać, że albo dopłacicie do podatku, albo Urząd Skarbowy Wam ten podatek zwróci. 

W powyższej sytuacji 4 klasa podatkowa również musi się rozliczyć. 

 

 • Piąta klasa podatkowa 

Zasada jest taka sama jak w punkcie trzecim. Osoby na 5 klasie podatkowej oddają rozliczenie wspólnie z małżonkiem, jeśli pracuje on na 3 klasie podatkowej. 

 

 • Szósta klasa podatkowa

Jest to najbardziej niekorzystna klasa podatkowa. Oznacza ona, że albo nie mamy meldunku w Niemczech i nadanego numeru identyfikacyjnego (co oczywiście jest do obejścia, ponieważ nie trzeba mieć meldunku, aby móc otrzymać numer identyfikacyjny), albo jest to nasze kolejne zatrudnienie, na którym zarabiamy mniej niż poprzednio. 

Na tej klasie podatkowej trzeba się rozliczyć.

 

 • Renciści

Renciści teoretycznie nie muszą się rozliczać, dopóki zarabiają kwoty do najniższej krajowej, czyli kwoty wolnej od podatku. Kwota wolna od podatku to 9744 € i w momencie, gdy renta nie przekracza tej kwoty rocznej, osoby pobierające rentę nie muszą się rozliczać. Jeśli jest inaczej, są zobowiązani złożyć roczną deklarację podatku dochodowego. 

 

 • Osoby pobierające świadczenia socjalne

Jeśli świadczenia socjalne pobierane są przez osobę niezatrudnioną, nie musi się ona rozliczać. W momencie, gdy oprócz tego, że pobieramy jakieś świadczenia, jesteśmy zatrudnieni lub prowadzimy działalność, to rozliczenie jest obowiązkowe. Co prawda świadczenia te nie są opodatkowane, podlegają jednak progresji podatkowej. Dodają się one do dochodu, przez co płacimy większy procent podatku dochodowego. 

 

 • Freiberufler

Jest to osoba, która działa dokładnie tak, jak na działalności gospodarczej, ale tej działalności nie ma. Są to na przykład artyści lub lekarze, pielęgniarki osoby, które nie są zobowiązane do założenia działalności. Freiberufler rozlicza się dokładnie tak samo, jak osoba prowadząca działalność gospodarczą. Musi zgłosić się do Urzędu Skarbowego o nadanie Steuernummer i pod nim się rozliczać. Freiberufler nie płaci Gewerbesteuer, ponieważ nie ma działalności gospodarczej, a Gewerbesteuer jest podatkiem firmowym. 

 

 • Gewerba

Grupa ta ma obowiązek rocznego rozliczenia podatku. Nieważne czy jesteś małym przedsiębiorcą, czy firmą, która nie miała dochodu np. przez chorobę lub Covid. Każda osoba posiadająca zameldowaną firmę musi rozliczyć się z podatku dochodowego, obrotowego i firmowego. 

 

Napisz komentarz

Rozliczenie Podatkowe

Działamy szybko, rzetelnie i skutecznie

Zwrot Podatku
z Niemiec

O NAS

POMAGAMY ODZYSKAĆ PODATKI

Chcesz sprawnie rozliczyć podatek za pracę w Niemczech i odzyskać należne Ci pieniądze? Świetnie trafiłeś! Nasza profesjonalna firma od wielu lat specjalizuje się w odzyskiwaniu podatku z Niemiec. Stawiamy na doświadczenie, kompetencję oraz skuteczność działania, dlatego każdy z naszych klientów jest zadowolony z naszych usług. Zapewniamy, że każdego kto chce otrzymać zwrot podatku z Niemiec przyjmiemy z otwartymi ramionami i staniemy na wysokości zadania. Od naszych konsultantów zawsze uzyskasz odpowiedzi na każde pytanie dotyczące zwrotu nadpłaconego podatku.  Do każdego zapytania podchodzimy w sposób indywidualny.  Pamiętaj, masz prawo do odzyskania swojego podatku, jeżeli pracowałeś u naszego zachodniego sąsiada. Każdy kto był zatrudniony na umowę zlecenie, na czasowy kontrakt, pracownicy sezonowi, naukowi mogą liczyć na naszą pomoc w odzysku podatku z Niemiec. Jeśli chcesz, aby skuteczny i pewny zwrot nadpłaconego podatku to z całą pewnością warto postawić na takiego Partnera, który spełni Twoje oczekiwania – czyli na nas!

Fachowe doradztwo
i obsługa

Bez ukrytych opłat

Nasza misja

Z nami to 100% zwortu Twojego podatku!

Naszą firmę utworzyliśmy specjalnie z myślą o każdym, kto poszukuje szybkiej, doświadczonej i kompetentnej obsługi w zakresie odzysku podatku z Niemiec. Dzięki doświadczeniu naszych konsultantów i ich doskonałej znajomości prawa podatkowego nasi klienci otrzymują maksymalne ustalone prawem zwroty nadpłaconego podatku. Teraz już wiesz dlaczego zaufało nam tysiące klientów, a grono zadowolonych klientów coraz bardziej zwiększa się.

0 +

Zadowolonych Klientów

0 +

Złożonych Wniosków

0

Odzyskanych pieniędzy

Jak to robimy?

odzyskaj z nami zwrot podatku z Niemiec już dziś

Zachęcamy do kontaktu każdego, kto chce ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec. Nasi konsultanci podchodzą do swojej pracy bardzo profesjonalnie i sprawnie, dlatego w imieniu każdego z naszych klientów samodzielnie przygotowują wszystkie potrzebne wnisoki o finansowe dodatki, zapomogi i świadczenia zdrowotne. Dzięki temu możesz mieć pełne przekonanie, że wszystkie dokumenty zostaną poprawnie wypełnione. Oferujemy dostęp do naszych usług bez potrzeby wychodzenia z domu. Wszystkie kwestie formalne mogą zostać dokonane listownie, należy tylko skorzystać z naszego zamieszczonego na dole formularza.

Wyślij zgłoszenie

Wypełnij formularz i odzyskaj swój nadpłacony podatek z Niemiec.

Zajmiemy się formalnościami

Nasi konsultanci zajmą się wszystkimi potrzebnymi dokumentami.

Otrzymasz pieniądze

Otrzymasz możliwie najwyższy zwrot podatku dzięki naszym usługą.

Skontaktuj się z nami

Wypełnij Formularz

Nr telefonu

+48 95 720 11 02

Adres

66-400 Gorzów Wielkopolski,
ul.Nadbrzeżna 17 lok. 54

Sprawdź dlaczego co roku rozlicza się z nami tysiące klientów

Dzięki naszej wiedzy, doświadczeniu i technologii odzyskasz swój nadpłacony podatek z Niemiec!

​​Copyright 2020 © zwrotpodatku.info

small_c_popup.png

Zostaw telefon oddzwonimy

Realizacja: ROAN24