Podział na klasy podatkowe
Zarówno w Niemczech, jak i każdym kraju, legalnie zatrudnione osoby są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. (Einkommensteuer). Niemiecki system podatkowy został oparty na klasach podatkowych.
PODZIAŁ NA KLASY PODATKOWE
W Niemczech istnieje łącznie sześć przedziałów podatku od wynagrodzeń, do których klasyfikuje się pracowników w zależności od ich sytuacji rodzinnej. W Niemczech pracownicy muszą płacić podatek od swoich dochodów powyżej określonej kwoty. Co to znaczy?
W Niemczech istnieje łącznie sześć przedziałów podatkowych (od jeden do sześć). Do pewnego stopnia pracownik ma swobodę wyboru klasy podatkowej lub przejścia z jednej do drugiej. Na przykład małżonkowie mogą wybrać wariant spośród dwóch możliwych modeli: kombinacji 4/4 lub 3/5. Partnerzy mogą zatem należeć do różnych lub tych samych klas.
KLASA PODATKOWA 1
Klasa 1 podatku dochodowego obejmuje osoby samotne, zamężne lub rozwiedzione. Przydzielane są do niej również osoby w separacji i owdowiałe. Należysz również do pierwszej klasy podatkowej, jeśli współmałżonek mieszka poza UE.
A kiedy odlicza się podatek w klasie 1?
Zasadniczo wynagrodzenia do 450 euro brutto miesięcznie są wolne od podatku. Ponadto istnieje zwolnienie dla klasy 1 podatku dochodowego. Żaden podatek dochodowy nie jest płacony na 1. klasie podatkowej do podstawowej ulgi podatkowej w wysokości 9 408 euro rocznie (od 2020 r.)
Jeśli jesteś na pierwszej klasie podatku dochodowego z dzieckiem, masz prawo do zasiłku na dziecko. W 2020 r. Wynosił 7812 EUR na dziecko i można go podać w zeznaniu podatkowym. Pary, które nie są małżeństwem, muszą podzielić to na pół.
Do obliczenia tej kwoty wymagane są następujące informacje:
- rok podatkowy
- Twój miesięczny dochód brutto
- Twój rok urodzenia
- zasiłki na dzieci
- Informacje o podatku kościelnym i ubezpieczeniu zdrowotnym
Na podstawie tych informacji kalkulator podatku dochodowego może łatwo określić wysokość podatku dochodowego dla pierwszej klasy podatkowej.
KLASA PODATKOWA 2
W klasie 2 podatku od wynagrodzeń muszą być spełnione różne wymagania, np. to, że należy zarabiać więcej niż 450 euro miesięcznie. Jeśli wszystkie wymagania są spełnione, można skorzystać z różnych przywilejów.
Jeśli więc jesteś w separacji ze swoim partnerem lub jesteś już po rozwodzie, możesz – pod warunkiem, że masz co najmniej jedno dziecko i otrzymujesz zasiłek na dziecko – przejść na drugą klasę podatku dochodowego.
W tym celu wymagany jest wniosek o klasę podatkową 2 („Wniosek o obniżenie podatku dochodowego”). Możesz go uzyskać w urzędzie skarbowym, który ponownie przyjmie wypełniony dokument. Uwaga: w roku separacji należy również złożyć „Oświadczenie o trwałej separacji”.
Pracodawca jest automatycznie informowany o zmianach, a następnie odlicza niewielką część podatku od wynagrodzenia. W ten sposób państwo bierze pod uwagę sytuację rodzinną.
Jeśli wykonujesz więcej niż jedną pracę, obowiązują następujące zasady: Podaj klasę podatku dochodowego 2 tylko dla pierwszej. Jeśli wymienisz je również dla innych stosunków pracy, grozi Ci kara.
Jakie są zalety drugiej klasy podatkowej?
Pracownicy należący do 2 klasy podatku dochodowego korzystają łącznie z sześciu zwolnień podatkowych:
- Podstawowa ulga podatkowa: 9408 euro
- Ryczałt dla pracownika: 1000 euro
- Ryczałt na wydatki specjalne: 36 euro
- Dodatek na dziecko: 7812 euro
- Kwota ulgi dla samotnych rodziców: 1908 euro
- Inne zryczałtowane wydatki, które są zależne od wynagrodzenia
W następnej części artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat pozostałych klasach podatkowych.