Jak założyć działalność gospodarczą w Niemczech? cz. 2

24 wrz

Jak założyć działalność gospodarczą w Niemczech? cz. 2

Kiedy już zarejestrowałeś swoją działalność, należy zgłosić się do Niemieckiego Urzędu Skarbowego o nadanie  NIP-u, oraz zwolnienia z podatku budowlanego. Po otrzymaniu potwierdzenia zameldowania firmy, wypełnij jak najszybciej kwestionariusz do rejestracji działalności w Urzędzie Skarbowym, zwany Fragebogen zur Steuerlichen Erfassung 

Dołącz kopię zameldowania działalności gospodarczej, kopię dokumentu tożsamości i certyfikat rezydencji oraz w przypadku rejestracji polskiej firmy, która chce rozpocząć działalność na terenie Niemiec –  kopię wyciągu z rejestru (KRS). W kwestionariuszu należy podać dane osobowe oraz informacje dotyczące działalności gospodarczej – m.in.: datę rejestracji firmy, przewidywany obrót i zysk w pierwszych 12 miesiącach prowadzenia działalności oraz nasze stałe koszty o ile takie posiadamy.

Na podstawie powyższych informacji, Urząd Skarbowy przydziela Ci numer płatnika podatku dochodowego (Steuernummer) i ewentualnie numer identyfikacyjny płatnika podatku niemieckiego VAT (NIP Europejski) o ile taki potrzebujemy.   

Uwaga !

Dla firm budowlanych musisz zwrócić szczególną uwagę, aby zaznaczyć w formularzu, że chcesz otrzymać również zwolnienie z podatku budowlanego (Freistellungsbescheinigung) zgodnie z § 48b ustawy o podatku dochodowym.

 

ADRES MELDUNKOWY FIRMY.

Osoby posiadające dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, swoją firmę mogą zameldować na adresie rzeczywistym. Handwerkskammer oficjalnie wystosował list, który mówi, że polscy przedsiębiorcy chcący zameldować swoją firmę na adresie biura witrualnego, owszem mogą to zrobić, ale nie uzyskają karty z Handwerkskammer, co równa się z brakiem wpisu do cechu rzemieślniczego. Dlatego, jeżeli chcesz w Niemczech uznać tytuł mistrza i otworzyć działalność, musisz posiadać adres rzeczywisty. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy.

ZALETY

Największą zaletą wyboru właśnie tej opcji jest fakt, że z czasem nabywamy prawo do zasiłku, a po 8 latach możemy starać się o nadanie obywatelstwa Niemieckiego. Uzyskujemy również automatycznie rezydencję podatkową.  

Ponadto unikamy kosztów takich, jak podnajem adresu biurowego bądź miejsca do pracy.  

Mamy również pełną kontrolę nad swoją korespondencją co jest dość istotne, gdy nie jesteśmy pewni, jak działają lokalne biura i czy nasza korespondencja trafi do nas w odpowiednim terminie, np. w przypadku potrzeby odwołania się do urzędu skarbowego czy innej instytucji. Istotne plusy dostrzeżemy również przy rozliczeniu podatkowym. Jeżeli posiadamy w mieszkaniu odrębny pokój do pracy, będziemy mogli część kosztów mieszkania uwzględnić w rozliczeniu.

WADY

Największym utrudnieniem jest fakt, że przez brak historii pracy na terenie Niemiec nie będziemy w stanie udokumentować swoich zarobków, przez co będzie nam bardzo trudno znaleźć mieszkanie na wynajem, a co za tym idzie – zameldować się. Fakt ten przekłada się również na czas realizacji, czyli w tym przypadku czas zameldowania firmy się wydłuży, ponieważ aby zameldować firmę na własnym adresie, potrzebujemy do tego w pierwszej kolejności mieszkania i meldunku. Warto więc zabrać się za to jak najszybciej. 

Kolejną ujemną stronę tej decyzji dostrzegą osoby, które nie znają tutejszego języka. Musimy bowiem liczyć się z tym, że Urząd Skarbowy czy inne instytucje, będą przesyłać do nas liczną korespondencję, szczególnie w początkowym okresie trwania firmy. 

Ważną informacją, wartą zapamiętania jest również to, że każda osoba zameldowana na terenie Niemiec jest zobowiązana posiadać ubezpieczenie zdrowotne, co wiąże się z kosztem nawet kilkuset euro miesięcznie w zależności od ubezpieczalni i opcji, które wybierzemy. Niestety nawet posiadanie polskiego ubezpieczenia nie pomoże nam w tym przypadku, ponieważ nie jest ono wystarczające. 

Konsekwencje nieposiadania ubezpieczenia w Niemczech mogą być poważne i kosztowne. 

 

WIRTUALNY ADRES 

ZALETY

Otwierając firmę z adresem biura wirtualnego, możemy skutecznie zmniejszyć koszty założenia i prowadzenia własnej firmy w wybranym miejscu poprzez wynajem adresu rejestracji działalności w dogodnej lokalizacji.  Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz płacić za wynajem w pełni wyposażonego biura oraz ponosić opłat związanych z zatrudnieniem personelu. 

Uzyskujesz w ten sposób prawo do zarejestrowania swojej działalności pod prestiżowym adresem i posługiwania się nim w korespondencji urzędowej czy kontaktach z kontrahentami. W ramach usług biur wirtualnych klient otrzymuje swoją własną skrytkę pocztową, a także otrzymuje na bieżąco informacje o korespondencji przychodzącej. Prócz tego wiele biur świadczy usługi wystawiania faktur, pisania listów czy prowadzenia księgowości firmy. Moje biuro również świadczy te usługi na terenie całych Niemiec, udostępniając klientom prestiżowy adres w samym sercu Berlina.  

Jednym z plusów, które warto wymienić, jest wsparcie językowe, szczególnie dla osób, które mają z tym problem. Biura wirtualne świadczą również usługi tłumaczenia, co oszczędzi Ci wielu kłopotów.   

Istotne plusy dostrzeżemy również podczas składania zeznania podatkowego. Jeżeli Twoje stałe miejsce zamieszkania jest w Polsce, a w Niemczech posiadasz tylko adres działalności gospodarczej, możesz koszty dojazdu do domu i noclegu odliczyć od podatku.

WADY

Wybierając takie biuro, upewnij się, że masz do czynienia z profesjonalistami. Z własnych obserwacji stwierdzam, że w ostatnim czasie wiele biur otwiera się, nie posiadając wystarczających kompetencji i doświadczenia. W tym przypadku, aby uniknąć rozczarowania sprawdź dobrze firmę w Internecie poprzez opinie wystawione przez klientów, oraz wykonaj wywiad środowiskowy. Nie znając przepisów prawa Niemieckiego, będzie Ci ciężko stwierdzić samemu, czy dana firma jest godna zaufania. 

Sprawdź jak długo działa na terenie Niemiec i w jakiej lokalizacji się mieści, żeby z czasem nie okazało się, że właśnie to biuro kończy swoją działalność, a Ty tracisz adres korespondencyjny i adres meldunku swojej firmy. Meldując swoją firmę staraj się wybrać prestiżowy adres w centrum miasta tak, aby kontrahent wiedział, że ma do czynienia z poważną firmą. Może Ci się wydawać to nieistotne, ale w rzeczywistości wiele firm zwraca na to uwagę.

Napisz komentarz

small_c_popup.png

Zostaw telefon oddzwonimy

Realizacja: ROAN24