Zwrot podatku PIT
Każda osoba musi płacić podatki. Płaci się je za niemal wszystko, począwszy od wody, a kończąc na pojazdach. W Polsce możliwe jest zatrzymanie części pieniędzy płaconych za podatki. Służy do tego zwrot podatku PIT. Aby dostać zwrot podatku, należy udać się do urzędu i złożyć deklaracje o zwrot podatku. W deklaracji masz możliwość i prawo wykazania wszystkich ulg, a także ukazanie wszystkich zapłaconych składek ZUS. Takie zeznanie może ci pozwolić na zwrot nadpłaty podatku. Zwrot następuje w wypadku kiedy kwota zaliczki za podatek jest większa niż sam należny podatek. Jeśli nastąpiła taka sytuacja, Urząd Skarbowy jest zobowiązany zwrócić ci różnice.
Termin otrzymania zwrotu podatku jest przede wszystkim uzależniony od czasu, w którym zostało złożone podanie. Dodatkowym czynnikiem, wpływającym na, to kiedy podatek zostanie zwrócony, jest liczba błędów w zeznaniu, dla tego wiele osób decyduje się na korzystanie z pomocy księgowego. Księgowi nie tylko mają większe doświadczenie w wypełnianiu deklaracji, ale też każde biuro rachunkowe w Polsce musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
Urząd Skarbowy ma obowiązek zwrócić nadpłatę w ciągu 3 miesięcy od otrzymania deklaracji. Pieniądze ze zwrotu podatku PIT są na ogół zwracane za pomocą przelewu na konto bankowe podatnika. Przelewem otrzymywana jest każda, nawet kilkuzłotową nadpłatę. Alternatywą dla tej metody jest otrzymanie pieniędzy ze zwrotu za pośrednictwem Poczty Polskiej. Minusem tej metody jest dłuższy czas oczekiwania na zwrot oraz opłata pobierana przez pocztę za przekazanie pieniędzy.
Zwrotu podatków nie otrzymasz w wypadku gdy posiadasz zaległości względem urzędu. Twoja nadpłata zostaje wtedy zaliczona jako wpłata pieniędzy na poczet tych zaległości.