Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie handlowej w Unii Europejskiej
Wymiana handlowa pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej stała się o wiele łatwiejsza, dzięki temu przedsiębiorcy coraz częściej wykonują transakcje z kontrahentami zagranicznymi. Przy zastosowaniu transakcji wewnątrz unijnych występuje specyficzny sposób rozliczenia. W tym artykule dowiesz się wielu ciekawych informacji na temat handlu między państwami Unii Europejskiej.
ZAKUP TOWARU LUB USŁUG W UNII EUROPEJSKIEJ.
Wbrew pozorom procedura ta jest niezwykle prosta. Przedsiębiorca kupując towar, czy usługę np. w Polsce. (Przed zakupem musi upewnić się, czy sprzedawca sprzedaje w kwocie netto na NIP) Podaje swój NIP, który musi być aktywny, w przeciwnym razie odpowiada on za niepobrany podatek VAT. Towar musi oczywiście opuścić kraj, w którym został on zwolniony z VAT-u i dotrzeć do kraju, w którym zostanie on opodatkowany.
W Niemczech towar podlega opodatkowaniu niemiecką stawką VAT wynoszącą 19%, płacimy ją tylko na papierze, gdyż jednocześnie możemy ten VAT odliczyć, jak normalny VAT z zakupu. Wychodzimy przy tym ,,na zero”.
ZAKUPY PRYWATNE NA NIP EUROPEJSKI.
Przedsiębiorca posiadający NIP EU nie powinien go wykorzystać do zakupów prywatnych. Każdy zakup czy usługa na NIP EU jest rejestrowana.
SPRZEDAŻ NA NIP EUROPEJSKI
Firmy mogą nie tylko handlować na terenie Niemiec, ale także sprzedawać swoje towary i usługi do innego kraju UE. Pod pewnymi warunkami sprzedaż ta jest zwolniona z podatku obrotowego.
Aby urzędy skarbowe UE mogły sprawdzić, czy klient prawidłowo opodatkował sprzedaż, wprowadzono raport zbiorczy. Każdy przedsiębiorca musi wyszczególnić swoje dostawy wewnątrzwspólnotowe w ZM, czyli Zusammenfassende Meldung i przekazać je do urzędu skarbowego.
Jeśli więc posiadamy Niemiecki NIP EU i sprzedajemy towar netto do Unii Europejskiej, jesteśmy zobligowani przez niemiecki urząd skarbowy do przedstawienia takiego dokumentu. Jeśli sami wysyłamy towar do odbiorcy, otrzymamy go od spedytora, jeśli jednak towar odbiera kupujący, musimy od niego żądać takiego oświadczenia, inaczej odpowiadamy za niepobrany VAT.
ZGŁOSZENIE SPRZEDAŻY NA NIP EUROPEJSKI.
Zgłoszenia sprzedaży na NIP EU tzw. Zusammenfassende Meldung dokonuje się w Niemczech drogą elektroniczną, przez tutejszy profil zaufany za pomocą tzw. Elster Zertifikatu. Przedsiębiorca jest zobowiązany do zgłoszenia tylko wtedy, gdy realizuje dostawy wewnątrzwspólnotowe lub usługi transgraniczne.
CO POWINNA ZAWIERAĆ LISTA MELDUNKOWA:
- NIP obu partnerów biznesowych
- rok i okres sprawozdawczy Zusammenfassende Meldung
- Suma sprzedaży wewnątrzwspólnotowej
UWAGA Towary bądź usługi, które przedsiębiorca sam kupuje w innych krajach UE, nie są częścią tego raportu.
RAPORTOWANIE LISTY SPRZEDAŻY UE
Sprzedaż wewnątrzwspólnotowa musi być regularnie raportowana za okres sprawozdawczy. Okresem tym jest zazwyczaj kwartał. Dostawy wewnątrzwspólnotowe należy zgłaszać co miesiąc, jeśli przekraczają 50 000 euro na kwartał.
Raport podsumowujący należy złożyć do 25 dnia miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym – niezależnie od tego, czy przedsiębiorca składa deklarację podatku VAT co miesiąc, czy kwartał.
Przykład: informację podsumowującą za okres sprawozdawczy styczeń 2021 należy złożyć drogą elektroniczną najpóźniej do 25 lutego 2021 roku.
W przypadku braku dostaw wewnątrzwspólnotowych lub usług transgranicznych w okresie sprawozdawczym, nie trzeba składać ZM do urzędu skarbowego.