Samochód prywatny a służbowy i jak go rozliczać

25 cze

Samochód prywatny a służbowy i jak go rozliczać

Samochód może stać się samochodem służbowym tylko w rozumieniu podatkowym w momencie, gdy stanowi część majątku przedsiębiorstwa. Dzieje się tak, gdy:

  • zostaje nabyty przez spółkę ( AG,GmbH,UG) i jest dostępny dla udziałowca, dyrektora zarządzającego, czy innego pracownika
  • gdy pojazd jest używany w ponad 50% do celów służbowych przez osobę samozatrudnioną, czyli prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, freelancera, samodzielnego właściciela lub partnera w spółce.

W tym momencie wszystkie koszty samochodu służbowego takie jak amortyzacja, ubezpieczenie, konserwacja, naprawa, paliwo i tym podobne są kosztami firmowymi. 

 

AMORTYZACJA POJAZDU SŁUŻBOWEGO

Auto osobowe w firmie amortyzujemy 6 lat, a ciężarówki 9 lat. Oczywiście otrzymujemy VAT z zakupu pojazdów w 100%, jak i wszystkich kosztów eksploatacyjnych, tankowania, ubezpieczenia natychmiast. 

 

ROZLICZANIE POJAZDU SŁUŻBOWEGO

Auto osobowe możemy rozliczyć w dwóch wariantach:

  • poprzez prowadzenie książki przejazdów, która musi być bardzo szczegółowa
  • opłacając 1% użytku prywatnego auta, wyliczonego na podstawie wartości nowego auta. 

 

UDZIAŁ PRYWATNY W UŻYTKOWANIU POJAZDU

Udział prywatny podlegający opodatkowaniu musi również zostać określony dla pojazdów, które są wykorzystywane między 10% a 50% do celów firmowych i są przypisane do “dobrowolnych” aktywów firmowych.

Mówiąc prościej między 10% a 50% użytku auta w firmie, mamy prawo wyboru, czy chcemy rozliczać jego rzeczywiste koszty, czy chcemy je rozliczyć na zasadzie obliczania ryczałtu z przejechanych kilometrów. 

W przypadku auta ciężarowego użytek prywatny możemy w nim wykluczyć, jeżeli auto to nie jest przystosowane do przewozu osób.

Wynosi on 30 centów za kilometr do 20 km, od 21 km jest to ryczałt w wysokości 0,35 centów za przejechany kilometr. 

Zasada 1% ma zastosowanie zawsze wtedy, gdy rozliczamy auto według kosztów rzeczywistych, chyba że zdecydujemy się na skrupulatne prowadzenie książki przejazdów zwanej Fahrtenbuch. W której należy uwzględnić zarówno kilometry prywatne, jak i firmowe.

 

 

Napisz komentarz

small_c_popup.png

Zostaw telefon oddzwonimy

Realizacja: ROAN24