Zyski kapitałowe – podatek u źródła

22 paź

Zyski kapitałowe – podatek u źródła

Podatek u źródła został wprowadzony dopiero w 2009 roku. Do końca 2008 roku  obowiązywały całkiem inne podatki, a ten od zysków kapitałowych nazywał się wtedy Kapitalertragsteuer, natomiast w tym momencie wszystkich, którzy mają zyski kapitałowe, obowiązuje Abgeltungssteuer. 

 

Jakie zmiany nastąpiły po wprowadzeniu podatku od zysków kapitałowych Abgeltungssteuer? 

Aktualnie wszyscy podatnicy płacą ten sam podatek, który wynosi 25% plus dodatek solidarnościowy w wysokości 5%.  Dodatek solidarnościowy to kwota, z której nikt nie jest zwolniony tak jak w przypadku podatku dochodowego.

Każda osoba, która przynależy do kościoła, zapłaci również  8 albo 9% podatku kościelnego. Nie każdy musi do tego kościoła przynależeć. O ile każdy musi zapłacić podatek solidarnościowy, o tyle nie każdy musi zapłacić podatek Kościelny. Jeśli nie chcesz zapłacić i nie masz pobudek do tego, żeby przynależeć do kościoła, możesz z tego kościoła wystąpić. 

Zysków kapitałowych nie trzeba już rozliczać w zeznaniu podatkowym. Banki automatycznie odprowadzają nasz podatek z zysków, jak i kościelny do Urzędu Skarbowego. Kiedyś, żeby Bank odprowadził nasz podatek Kościelny, trzeba było złożyć wniosek i po prostu czekać. Teraz to wszystko przechodzi z banku do Urzędu Skarbowego. Dlaczego tak się dzieje? Banki dostają sygnał od głównego Federalnego Urzędu Skarbowego w Bonn czy jesteśmy wierzący, czy wystąpiliśmy z kościoła i nie mamy obowiązku odprowadzać tego podatku. 

W przypadku osób, które inwestują w Niemczech, nie trzeba już też tego w rozliczeniu podatkowym ujmować, natomiast są też wyjątki. Jeżeli zyski kapitałowe osiągane są w innych krajach niż Niemcy, należy do zeznania z podatku dochodowego dołączyć dodatkowy formularz i ująć w nim zyski kapitałowe zarówno z kraju, jak i spoza niego.   

Warto również wiedzieć, że możecie starać się (bo nie przysługuje Wam to z automatu) o zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych do pewnej kwoty. 

Jest to kwota wolna od podatku tzw. ryczałt tak jak w przypadku podatku dochodowego (9.744 €).

Różnica polega na tym, że kwota wolną od podatku dochodowego jest automatycznie waszym zwolnieniem z podatku, a o kwotę wolna od zysków kapitałowych należy wystąpić do Urzędu Skarbowego i takie zaświadczenie przekazać do swojego banku.

 Jeżeli jesteście rezydentami w Niemczech, przysługuje Wam 801 euro ryczałtu, ale musicie jak wspomniałam wcześniej wnioskować o to zwolnienie do Urzędu Skarbowego. Następnie zwolnienie to przedstawiacie swojemu bankowi. Dla osób będących w małżeństwie to zwolnienie liczone jest razy 2, czyli 1602 euro.

Zwolnienie dotyczy między innymi takich zysków jak:

  • ubezpieczenia na życie
  • depozytów bankowych
  • akcji i obligacji
  • funduszów inwestycyjnych
  • wypłat dywidendy

 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł mam dobre wieści! Już niedługo pojawi się część 2!

Napisz komentarz

small_c_popup.png

Zostaw telefon oddzwonimy

Realizacja: ROAN24