NIP Europejski – wszystko co musisz wiedzieć
NIP odgrywa niezwykle ważną rolę podczas wykonywania większości transakcji. Nikomu nie trzeba wyjaśniać, dlaczego jest on głównym elementem w zakładaniu firmy. Dzięki niemu jesteś w stanie w szybki sposób potwierdzić autentyczność przedsiębiorcy. Czy wiesz jednak, że oprócz NIP-u podstawowego istnieje również NIP europejski?
CO TO JEST I DO CZEGO SŁUŻY?
Umsatzsteuer-Identifikationsnummer (USt-IdNr.) służy tym podatnikom niemieckim, którzy dokonują transakcji wewnątrzunijnych. Gdy chcą oni świadczyć usługi na obszarze Unii Europejskiej lub kupować towary na potrzeby swojej firmy, lub dalszej sprzedaży to NIP Europejski jest niezbędny.
Przeznaczony jest wyłącznie przy transakcjach B2B, czyli Biznes tu Biznes, gdzie zarówno sprzedający i kupujący są przedsiębiorcami posiadającymi NIP EU.
NIP Europejski (Ust-IdNr.) poprzedzony jest skrótem określającym dany kraj, np. w Niemczech poprzedzony jest literami DE i składa się z 9-cio cyfrowego numeru podatnika VAT. Wydawany jest tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Do celów prywatnych nie jest przyznawany.
CO GDY NIE MAM NIP-u EUROPEJSKIEGO?
W przypadku nieposiadania NIP-u EU lub braku jego akceptacji z drugiej strony, przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupu lub innych transakcji z tamtejszymi podmiotami gospodarczymi, mogą ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku VAT.
Należy pamiętać o ograniczeniach związanych ze zwrotami podatku VAT w Niemczech. Nie w każdym przypadku zakup towarów lub usług do tego upoważnia.
JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK O NADANIE NIP-u EUROPEJSKIEGO?
- Przy wypełnianiu wniosku o standardowy NIP, czyli Steuernummer.
- Drogą elektroniczną. Od razu dostajesz informacje zwrotna, czy zostanie Ci przyznany NIP Europejski lub dlaczego nie możesz go dostać.
- Drogą pisemną. Formularz składasz do urzędu zajmującego się wydawaniem NIP-ów Europejskich – Ust-IdNr. czyli do Federalnego Centralnego Urzędu Podatkowego.
NIP EU – przychodzi tylko i wyłącznie pocztą, drogą elektroniczną nie jest dostarczany.
JAKIE WARUNKI MUSISZ SPEŁNIĆ?
Po wybraniu jednej z możliwości złożenia wniosku urząd sprawdza status przedsiębiorcy. Kontrola zgodności danych następuje poprzez przesłanie danych przez odpowiedni dla firmy Urząd Skarbowy do Federalnego Centralnego Urzędu Podatkowego.
Jeżeli wszystkie dane się zgadzają i przedsiębiorca spełnia wszystkie wymogi, to zostanie nadany mu numer identyfikacyjny VAT do celów korzystania z usług i zakupów towarów w innych państwach Unii Europejskiej.
NIEAKTYWNY NIP EUROPEJSKI.
Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku gdy zmieni Ci się urząd skarbowy z powodu przeprowadzki. Gdy tego nie zgłosisz, może okazać się, że Twój numer NIP EU stanie się nieaktywny.
Aby aktywować go ponownie, należy złożyć raz jeszcze wniosek online, bądź w niektórych przypadkach wymagane jest zgłoszenie listowne.